20.05.2020

Дистанційне навчання під час карантину: 18 травня - 22 травня 2020 року

 


14.05.2020

Дистанційне навчання під час карантину: 12 травня - 15 травня 2020 року

 


07.05.2020

Дистанційне навчання під час карантину: 04 травня - 08 травня 2020 року

 


06.05.2020

Дистанційне навчання під час карантину: 04 травня - 08 травня 2020 року

 


20-09-2011, 01:33, Новини

Космічне сміття, як на долоні

 Космічне сміття, як на долоні


Ярослав Казмірчук учень 11 класу Андрушівської гімназії на Житомирщині. Учень Малої академії наук. Розробив програму візуалізації тіні Землі відносно горизонту.

До Андрушівської астрономічної обсерваторії Ярослав Казмірчук приходить як на роботу. Останні п`ять років він проводить тут свої дослідження. Коло його наукових інтересів – астероїди та космічне сміття.

 

Галактики, зірки, астероїди, комети, супутники – усе це наш Всесвіт, безмежний та загадковий. 
Щоб збагнути його глибини, астрономи невпинно ведуть дослідження і відкривають усе нові об`єкти. Деякі небесні тіла – астероїди чи комети - становлять небезпеку для Землі, а тому за ними треба ретельно спостерігати. Та іноді вони заходять у тінь нашої планети і стають «невидимками». Щоб загроза не захопила зненацька, важливо передбачити час і місце, звідки вона може з`явитися. Учень Малої академії наук Ярослав Казмірчук знайшов спосіб, як це зробити - створив комп`ютерну програму, яка визначає координати тіні Землі.

 

Космічне сміття, як на долоні


Ярослав Казмірчук, учень Малої академії наук
Ми постарались відкрити якісь нові об`єкти. Ми не були впевнені, що з цього щось вийде, але спробували. Спробували і відкрили 34 нових об`єкта. Це досить багато. І ми відправили запит в Гарвард, нам відповіли, що це дійсно нові об»єкти і занесли їх в міжнародну базу даних

Наступною науковою перемогою юнака було виявлення чотирьох небезпечних астероїдів. Інформацію про них він негайно надіслав до Гарварда, отримав підтвердження про відкриття. Астероїди, як і нові види космічного сміття, потрапили до міжнародної бази даних. Ярослав каже, що досліджувати їх надзвичайно важливо, адже ці об`єкти становлять небезпеку для космосу і для Землі. Тож треба точно знати, коли вони потрапляють у тінь Землі.

Ярослав Казмірчук, учень Малої академії наук
Спостерігач шукає координати, де цей об»єкт проходить і збирається спостерігати його. Але бувають такі випадки, що ми спостерігаємо, а там темно і нічого не видно, не видно самого об`єкта. Це означає, що ми потрапили саме в цю тінь Землі і просто марно витратили час на ці спостереження

Щоб спостереження астрономів не були марними, Ярослав створив спеціальну комп’ютерну програму, яка визначає координати тіні Землі для будь-якого об`єкта у заданий час. Учені вираховували такі координати вручну, або й узагалі не робили цього – вважали, якщо об`єкта не видно – він у тіні. Але, щоб продовжити дослідження, важливо знати, коли він знову з`явиться в полі зору. Ось тут і стане в пригоді програма манівця. Вона заздалегідь визначить час, коли об`єкт увІйде в тінь і вийде з неї. Щоб написати програму, Ярослав з нуля опанував мову С++ та зібрав величезну кількість астрономічних формул.
Валерій Захарчук - учитель інформатики Андрушівської гімназії. Він підтверджує – виконано колосальну роботу програміста - і лише шкільних знань тут замало. А ось користуватися програмою Казмірчука дуже просто.
Космічне сміття, як на долоні
Валерій Захарчук, вчитель інформатики
Довідкова інформація, яка міститься в програмі, є  –  все розроблено, описано. Думаю, користувачам потрібно буде хвилин 20 налаштуватися до цієї програми, а далі вже починається чесно говорячи астрономія
 
Винахід Ярослава Казмірчука вже більш як півроку успішно використовується не лише в Андрушівській астрономічній обсерваторії. Програму замовили і росіяни – для Пулковської обсерваторії. І задоволені: вона істотно полегшує роботу, адже визначає рух усіх важливих об»єктів: астероїдів, космічного сміття, штучних супутників Землі. А також допомагає встановити точний час сонячних і місячних затемнень. Щоправда, цю складову програми манівець ще буде вдосконалювати, щоб усі можливі розрахунки можна було зробити за кілька секунд.
 
Юрій Іващенко – науковий керівник
Зараз ми плануємо на цей рік серйозну задачу, яка пов’язана у усиленим доступом до серверу обсерваторії з метою – в будь-які точці земного шару, будь-який спостерігач – чи то аматор, чи то професіонал, коли побачить рухомий об’єкт на небі, зміг визначитись чи це мала планета, чи це об’єкт техногенного походження, астероїд чи супутник. Такої програми немає ще.
Космічне сміття, як на долоні

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 За матеріалами сайту

ІНТЕЛЕКТ.UA 

 

 

2010 - 2015 © Андрушівська гімназія